Legia U-17

Współpraca Legii Warszawa z BrainsFirst

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: legia.com

16.04.2024 13:45

(akt. 16.04.2024 14:07)

Legia Warszawa i BrainsFirst rozpoczynają projekt "inteligencji gry", dotyczący identyfikacji talentów opartych na danych statystycznych.

Najbardziej utytułowany polski klub oraz firma BrainsFirst z siedzibą w Amsterdamie rozpoczęły współpracę, która polega na identyfikacji i selekcji najbardziej obiecujących i utalentowanych zawodników. Wspólnym celem jest uczynienie tego procesu bardziej opartym na faktach, danych i skalowaniu. Lepsza selekcja prowadzi do większej liczby wychowanków w pierwszej drużynie i wpływa na pozytywny bilans transferowy. BrainsFirst oferuje zweryfikowaną platformę treningu, łącząc rywalizację i najnowocześniejszą technologię neuronauki. Zawodnicy Akademii Legii są analizowani pod tym względem już od lipca 2023 roku.

Firma BrainsFirst, która powstała przy Realu Madryt i FC Barcelonie oraz została przetestowana wśród ponad 1200 europejskich profesjonalnych piłkarzy, odniosła sukces w dekodowaniu "inteligencji gry". Firma umożliwi Legii Warszawa ocenę piłkarskiego potencjału umysłu zawodnika. Tego rodzaju dane są uważane za kluczowy element rozwoju talentów. Zgodnie z wcześniejszymi doświadczeniami w Premier League, Bundeslidze, Eredivisie, Primera Division i Jupiler Pro League, zastosowanie BrainsFirst jako wczesnego etapu rekrutacji zawodników prowadzi do bardziej uzasadnionych decyzji o przyjściu lub odejściu zawodnika, a w konsekwencji do wyższej wydajności i zwrotów w całym procesie transferowym.

Innowacja prowadzi do sukcesu. Akademia Legii uruchomiła niedawno dział, który monitoruje dane i badania, aby podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące rozwoju młodych piłkarzy. – Nieustannie poszukujemy innowacji i postrzegamy dane poznawcze w odniesieniu do bardzo konkretnego profilu przyszłego profesjonalnego zawodnika. Chcemy mieć całościowe spojrzenie na skalę talentu i jak najwcześniej poznać prawdopodobieństwo, że spełni on wysokie wymagania w profesjonalnym futbolu. BrainsFirst okazał się doświadczonym i niezawodnym partnerem w tym aspekcie – mówił menadżer Legia LAB Academy, Przemysław Zych.

BrainsFirst ma za sobą pierwsze doświadczenia od 2014 roku, z takimi partnerami jak: PSV Eindhoven, Feyenoord Rotterdam, AZ Alkmaar i Holenderski Związek Piłki Nożnej. W międzyczasie baza klientów wzrosła wykładniczo w 10 najlepszych ligach europejskich. Obecnie BrainsFirst wchodzi do Ekstraklasy.

 Legia Warszawa zdecydowała się wybrać podejście do identyfikacji i oceny talentów z długoterminową perspektywą. Ma jasną wizję i chce wykorzystać współczesne narzędzia, aby odnieść sukces w przyszłości. Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z tym legendarnym klubem – powiedział Eric Castien, założyciel BrainsFirst.

W trakcie meczów system zbiera dane i tworzony jest unikalny, reprezentatywny profil mózgu młodych zawodników. Metoda ta mierzy potencjał zawodników, a nie to, co już potrafią. Aby poradzić sobie ze złożonością współczesnego futbolu na najwyższym poziomie, trzeba być nie tylko dobrym technicznie, fizycznie i motorycznie. Niektóre funkcje mózgu muszą być również na wysokim poziomie, w przeciwnym razie na przykład informacje pozyskiwane w trakcie meczu są przetwarzane zbyt wolno, aby uczestniczyć na najwyższym poziomie.

– W identyfikacji talentów obecne wyniki młodego piłkarza są często traktowane jako główny wskaźnik, podczas gdy ma to silne uprzedzenia, na przykład fizyczne. Zawodnicy z biologiczną przewagą w wieku 15 lat mogą być w tym momencie lepsi od swoich kolegów z drużyny. Są oni często postrzegani jako największy potencjał swojego pokolenia, ale kilka lat później są zwykle fizycznie doścignieni przez swoich rówieśników. Dodając komponent poznawczy do rozpoznawania talentów, jako klub zyskujesz lepszy wgląd w to, czy ktoś jest również liderem w tym obszarze. Pozwala to zobaczyć szerszy obraz talentu – tłumaczył Castien.

O BrainsFirst:

Firma BrainsFirst BV została założona w 2012 roku w celu określenia wymaganych funkcji poznawczych elitarnych piłkarzy. Od 2014 roku gromadzenie, analiza i interpretacja danych prowadzi do znacznie większej liczby uzasadnionych decyzji transferowych w akademiach. Holenderskie kluby, takie jak PSV Eindhoven, AZ Alkmaar, Feyenoord Rotterdam i krajowe stowarzyszenie KNVB są długoterminowymi partnerami firmy. Od 2020 roku kluby w Niemczech, Belgii, Meksyku, Anglii i Hiszpanii wdrożyły takie oprogramowanie w swoim procesie rekrutacji talentów.

Wielki quiz historyczny. Jak dobrze znasz historię piłkarskiej Legii

Galeria: Legia - Śląsk 5:0
1/104 W kwietniu 1916 roku, w budynku „Sztabówki”, odbyło się zebranie założycielskie. Uczestniczący proponowali kilka nazw. Której z nich NIE BYŁO pośród propozycji?

Polecamy

Komentarze (61)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.