Blaz Kramer radość gol

Sukcesy i porażki. Skróty meczów Legii w obecnym sezonie

26.12.2023 09:00

(akt. 25.12.2023 16:53)

W pierwszej części trwającego sezonu Legia zdobyła Superpuchar Polski, awansowała do 1/16 finału Ligi Konferencji Europy, odpadła z rozgrywek PP i nieco gorzej radziła sobie w Ekstraklasie, o czym świadczy 9-punktowa strata do lidera. Poniżej skróty wszystkich 34 meczów stołecznej drużyny w rundzie jesiennej.

15.07.2023, mecz o Superpuchar Polski: Raków Częstochowa – Legia 0:0, k. 5:6

Udana inauguracja sezonu 2023/24 w wykonaniu Legii. Stołeczna drużyna wygrała w Częstochowie z Rakowem (aktualny mistrz kraju) w rzutach karnych (6:5; po 90 minutach było 0:0) i zdobyła Superpuchar Polski, na który czekała od… 2008 roku, czyli od 15 lat. Zespół Kosty Runjaicia uniósł paterę przerywając serię porażek w meczach o to trofeum.

21.07.2023, 1. kolejka Ekstraklasy: Legia – ŁKS 3:0 (1:0)

Wicemistrzowie Polski zwyciężyli u siebie 3:0 ŁKS (beniaminek) w 1. kolejce Ekstraklasy. Hat-tricka zdobył Tomas Pekhart, któremu dwukrotnie asystował Paweł Wszołek, a raz Bartosz Slisz.

27.07.2023, 1. mecz 2. rundy el. Ligi Konferencji Europy: Ordabasy Szymkent – Legia 2:2 (1:0)

Legia zremisowała 2:2 z Ordabasami w Szymkencie w pierwszym meczu 2. rundy eliminacji LKE, mimo że od 48. minuty przegrywała 0:2. Zespół z Kazachstanu zaskoczył "Wojskowych" po lobie Wsiewołoda Sadowskija i dośrodkowaniu z rzutu rożnego, po którym główkował Mamadou Mbodj. Warszawiacy odrobili straty po golach napastników, czyli Tomasa Pekharta i Blaza Kramera, którym asystowali odpowiednio Marc Gual oraz Paweł Wszołek.

3.08.2023, rewanż 2. rundy el. Ligi Konferencji Europy: Legia – Ordabasy Szymkent 3:2 (2:0)

Legia wygrała u siebie 3:2 z Ordabasami Szymkent i awansowała do 3. rundy el. LKE. Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Paweł Wszołek, Yuri Ribeiro i Tomas Pekhart. Kazachowie dwa razy łapali kontakt (Wsiewołod Sadowskij, Serhij Małyj), ale ostatecznie przegrali i odpadli.

6.08.2023, 3. kolejka Ekstraklasy: Legia – Ruch Chorzów 3:0 (2:0)

Stołeczna drużyna pokonała 3:0 Ruch po bramkach Marca Guala (pierwsza w barwach "Wojskowych"), Tomasa Pekharta i Josue. Chorzowianie od 23. minuty grali w osłabieniu po bezpośredniej czerwonej kartce dla Konrada Kasolika.

10.08.2023, 1. mecz 3. rundy el. Ligi Konferencji Europy: Legia – Austria Wiedeń 1:2 (0:1)

Piłkarze Legii Warszawa ulegli u siebie 1:2 Austrii Wiedeń w pierwszym meczu 3. rundy el. Ligi Konferencji Europy i oddalili się od awansu. Dwie bramki w barwach "Fiołków" zdobył Muharem Huskovic, a wynik spotkania ustalił Ernest Muci, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu Makany Baku. Błędy indywidualne i w wyprowadzaniu piłki były nie do odrobienia – tym bardziej, że szwankowała skuteczność. Dla "Wojskowych" okazała się to pierwsza, domowa porażka od… 18 kwietnia 2022 roku.

13.08.2023, 4. kolejka Ekstraklasy: Puszcza Niepołomice – Legia 1:1 (1:1)

Niedziela, godzina 17:00 i warunki nie były sprzyjające do gry w piłkę nożną... Legioniści pojechali do Krakowa na mecz z Puszczą Niepołomice po trzy punkty, ale do stolicy przywieźli tylko jeden. Wicemistrzowie Polski zremisowali 1:1 z beniaminkiem w 4. kolejce Ekstraklasy. Rywale objęli prowadzenie po rozegraniu autu i bramce Łukasza Sołowieja, a "Wojskowi" wyrównali za sprawą gola Josue z rzutu wolnego.

17.08.2023, rewanż 3. rundy el. Ligi Konferencji Europy: Austria Wiedeń – Legia 3:5 (0:2)

Niesamowity wieczór w Wiedniu. Piłkarze Legii prowadzili już 3:0, by dać sobie wbić dwie bramki i stworzyć prawdziwy dreszczowiec zakończony szczęśliwie trafieniem Ernesta Muciego w 100. minucie meczu. Ostatecznie "Wojskowi" wygrali na wyjeździe 5:3 z Austrią, odrobili straty z pierwszego meczu w Warszawie (1:2) i awansowali do 4. rundy el. Ligi Konferencji Europy. Na trybunach zespół wspierało 1500 kibiców, którzy momentami byli tak głośni, że słychać było tylko ich.

20.08.2023, 5. kolejka Ekstraklasy: Legia Warszawa – Korona Kielce 1:0 (1:0)

W obecności 20 648 kibiców na trybunach piłkarze Legii wygrali w Warszawie z Koroną Kielce jak najmniejszym nakładem sił. Wybrańcy Kosty Runjacia nie zachwycili, ale zwyciężyli 1:0 w 5. kolejce Ekstraklasy po golu Makany Baku.

24.08.2023, 1. mecz 4. rundy el. Ligi Konferencji Europy: FC Midtjylland – Legia 3:3 (2:1)

Legia zremisowała na wyjeździe 3:3 z FC Midtjylland w szalonym, pierwszym meczu 4. rundy el. LKE. Duńczycy trzykrotnie wychodzili na prowadzenie, ale "Wojskowi" trzy razy doprowadzali do wyrównania, odpowiednio po golach Marca Guala, Bartosza Slisza i Blaza Kramera.

31.08.2023, rewanż 4. rundy el. Ligi Konferencji Europy: Legia – FC Midtjylland 1:1pd., k. 6:5

Legia pokonała FC Midtjylland w dwumeczu 4. rundy el. LKE i awansowała do fazy grupowej! W Danii padł remis 3:3. W regulaminowym czasie gry w Warszawie było 1:1 (gol Tomasa Pekharta na 1:0, bramka Paulinho), doszło do dogrywki, potem do rzutów karnych, w których lepsi okazali się "Wojskowi" (6:5). Decydującą "jedenastkę" wybronił Kacper Tobiasz.

3.09.2023, 7. kolejka Ekstraklasy: Legia – Widzew Łódź 3:1 (1:1)

Klasyk dla Legii! Wicemistrzowie Polski wygrali u siebie 3:1 z Widzewem Łódź. Dwa gole w barwach "Wojskowych" strzelił Ernest Muci, na 1:1 trafił Jordi Sanchez, a wynik po rzucie karnym ustalił kapitan gospodarzy, Josue. Co ciekawe, po asyście mieli… bramkarze, czyli Kacper Tobiasz (na 1:0) i Henrich Ravas.

16.09.2023, 8. kolejka Ekstraklasy: Piast Gliwice – Legia 1:1 (1:0)

Legioniści zremisowali na wyjeździe 1:1 z Piastem Gliwice. Rywale objęli prowadzenie po golu Serhija Krykuna, warszawiacy wyrównali po bramce Ernesta Muciego. Nie zabrakło kontrowersji, jaką było niesłuszne ukaranie Josue drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną, co sprawiło, że wicemistrzowie Polski grali w dziesiątkę już od 42. minuty.

21.09.2023, 1. kolejka grupy Ligi Konferencji Europy: Legia – Aston Villa 3:2 (2:2)

Wicemistrzowie Polski pokonali w Warszawie 3:2 Aston Villę na inaugurację fazy grupowej Ligi Konferencji Europy! Dwie bramki w barwach "Wojskowych" zdobył Ernest Muci, jedną Paweł Wszołek. Anglicy doprowadzali do wyrównania po golach Jhona Durana (na 1:1) i Lucasa Digne’a (na 2:2), ale ostatecznie przegrali.

24.09.2023, 9. kolejka Ekstraklasy: Legia – Górnik Zabrze 2:1 (1:1)

Legia wygrała u siebie 2:1 z Górnikiem Zabrze w klasyku Ekstraklasy. Gospodarze wyszli na prowadzenie po golu Tomasa Pekharta, goście wyrównali za sprawą Sebastiana Musiolika, a bohaterem "Wojskowych" został Igor Strzałek, który zdobył decydującą bramkę w doliczonym czasie.

27.09.2023, zaległy mecz 6. kolejki Ekstraklasy: Pogoń Szczecin – Legia 3:4 (1:1)

Legia pokonała na wyjeździe 4:3 Pogoń w zaległym meczu 6. kolejki Ekstraklasy i została liderem! Gospodarze trzy razy wychodzili na prowadzenie, ale warszawiacy potrafili trzykrotnie wyrównać (Tomas Pekhart, Paweł Wszołek, Juergen Elitim), a następnie zwyciężyć po golu Steve’a Kapuadiego, mimo że od 45. minuty grali w osłabieniu po niesłusznej czerwonej kartce dla Artura Jędrzejczyka. Dla "Wojskowych" była to jednocześnie pierwsza wygrana w Szczecinie od listopada 2017 roku.

1.10.2023, 10. kolejka Ekstraklasy: Jagiellonia Białystok – Legia 2:0 (2:0)

Trener Kosta Runjaić dokonał paru zmian w składzie względem spotkania w Szczecinie, a Legia – po świetnych występach we wcześniejszych tygodniach – zaprezentowała się znacznie słabiej, ulegając 0:2 Jagiellonii i jednocześnie ponosząc pierwszą porażkę w lidze w obecnym sezonie. Od 87. minuty "Wojskowi" grali w osłabieniu, gdyż Marco Burch został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną.

5.10.2023, 2. kolejka grupy Ligi Konferencji Europy: AZ – Legia 1:0 (0:0)

Legia przegrała na wyjeździe 0:1 z AZ Alkmaar w 2. kolejce LKE. Jedyną bramkę zdobył napastnik z Grecji, Vangelis Pavlidis. Od 65. minuty Holendrzy grali w osłabieniu, gdyż 20-letni Szwed, Mayckel Lahdo, został ukarany bezpośrednią czerwoną kartką za faul na Yurim Ribeiro. Tematy piłkarskie zeszły na dalszy plan, gdyż po meczu doszło do zamieszek pod stadionem, prezes Dariusz Mioduski był popychany i uderzany przez policję, a Josue oraz Radovan Pankov spędzili noc w areszcie.

8.10.2023, 11. kolejka Ekstraklasy: Legia – Raków Częstochowa 1:2 (1:1)

Legioniści ulegli u siebie 1:2 Rakowowi Częstochowa i jednocześnie ponieśli trzecią porażkę z rzędu. Goście objęli prowadzenie po golu Władysława Koczerhina, tuż przed przerwą "Wojskowi" wyrównali za sprawą Pawła Wszołka, a o zwycięstwie obecnego mistrza Polski zadecydowała… samobójcza bramka Rafała Augustyniaka.

21.10.2023, 12. kolejka Ekstraklasy: Śląsk Wrocław – Legia 4:0 (0:0)

Piłkarze Legii pojechali do Wrocławia na mecz ze Śląskiem wypoczęci, po przerwie reprezentacyjnej i mieli wrócić do wygrywania. Zamiast tego dostali srogą lekcję od trenera Jacka Magiery i jego zespołu. Warszawiacy ulegli obecnemu liderowi aż 0:4 (12. kolejka ligowa), ponosząc jednocześnie czwartą porażkę z rzędu. Po spotkaniu ponad 3 tys. kibiców gości śpiewało "Jesteśmy z Wami" i "Nie poddawaj się".

26.10.2023, 3. kolejka grupy Ligi Konferencji Europy: Zrinjski Mostar – Legia 1:2 (1:1)

Legia wygrała na wyjeździe 2:1 ze Zrinjskim (mistrz Bośni i Hercegowiny) w 3. kolejce fazy grupowej LKE, mimo że od 30. minuty przegrywała po skutecznym główkowaniu niepilnowanego Nemanji Bilbiji. "Wojskowi" szybko wyrównali po rzucie wolnym i samobójczym golu Slobodana Jakovljevicia, a w 62. minucie objęli prowadzenie po pięknej bramce Blaza Kramera, który ustalił wynik. Warszawiacy przełamali się po czterech porażkach z rzędu.

29.10.2023, 13. kolejka Ekstraklasy: Legia – Stal Mielec 1:3 (0:1)

Legioniści ulegli u siebie 1:3 Stali Mielec. Bohaterem gości był Ilja Szkurin, który trafił na 1:0 i miał asysty przy bramkach Krzysztofa Wołkowicza oraz Kokiego Hinokio. Jedynego gola w barwach "Wojskowych", ustalającego wynik, strzelił Blaz Kramer. Dla warszawiaków była to już czwarta ligowa porażka z rzędu.

2.11.2023, 1/16 finału Pucharu Polski: GKS Tychy – Legia 0:3 (0:3)

Piłkarze Legii pojechali do Tychów na musiku, po serii ligowych porażek i pewnie zwyciężyli 3:0 GKS, dzięki czemu awansowali do 1/8 finału Pucharu Polski. Stołeczna drużyna trafiała do siatki w 10., 13. i 35. minucie. Dwie bramki zdobył Blaz Kramer, jednego gola strzelił Marc Gual. Warszawiaków dzielnie wspierali kibice, którym po meczu podziękował trener Kosta Runjaić.

5.11.2023, 14. kolejka Ekstraklasy: Radomiak Radom – Legia 0:1 (0:1)

Legioniści wygrali na wyjeździe 1:0 z Radomiakiem w meczu przyjaźni (kibice obu klubów mają zgodę) i zarazem przełamali się po czterech ligowych porażkach z rzędu. Jedynego gola strzelił Josue, który w 28. minucie wykorzystał rzut karny po faulu na Pawle Wszołku. Spotkanie nie należało do porywających, ciekawiej było na trybunach.

9.11.2023, 4. kolejka grupy Ligi Konferencji Europy: Legia – Zrinjski Mostar 2:0 (2:0)

Legia zwyciężyła u siebie 2:0 Zrinjskiego Mostar i utrzymała się na 1. miejscu w grupie E Ligi Konferencji Europy. Bramki, obie w pierwszej połowie, zdobyli Rafał Augustyniak i Josue, który wykorzystał rzut karny. Dla "Wojskowych" była to zarazem druga wygrana z mistrzem Bośni i Hercegowiny we wspomnianych rozgrywkach.

12.11.2023, 15. kolejka Ekstraklasy: Legia – Lech Poznań 0:0

Legia zremisowała u siebie 0:0 z Lechem Poznań w hicie Ekstraklasy, na który wyprzedały się wszystkie bilety. O ile przy Łazienkowskiej pojawiło się sporo walki i fauli, to nie było wielu klarownych szans.

25.11.2023, 16. kolejka Ekstraklasy: Legia – Warta Poznań 2:2 (1:2)

Legia zremisowała u siebie 2:2 z Wartą Poznań, mimo że od 40. minuty przegrywała 0:2. Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Josue (rzut karny) oraz Ernest Muci, któremu asystował Bartosz Kapustka (pierwszy występ w "jedynce" od 6 sierpnia br.). W trakcie meczu nie brakowało emocji zarówno na boisku, jak i na trybunach, gdzie doszło do świętowania z okazji 50. urodzin Żylety.

30.11.2023, 5. kolejka grupy Ligi Konferencji Europy: Aston Villa – Legia 2:1 (1:1)

Legia przegrała na wyjeździe 1:2 z Aston Villą w 5. kolejce fazy grupowej LKE. Jedyną bramkę w barwach "Wojskowych", na 1:1, zdobył Ernest Muci, który wykorzystał błąd Boubacara Kamary w wyprowadzeniu. Po meczu dużo mówiło się o tym, że Anglicy nie wpuścili kibiców gości na stadion w Birmingham, gdzie doszło do zamieszek.

3.12.2023, 17. kolejka Ekstraklasy: Zagłębie Lubin – Legia 0:3 (0:2)

Wicemistrzowie Polski zwyciężyli na wyjeździe 3:0 Zagłębie Lubin i odnieśli zarazem siódme zwycięstwo z rzędu przeciwko wspomnianemu rywalowi. Stołeczna drużyna miała świetny początek, gdyż po czterech minutach prowadziła już 2:0 za sprawą stoperów, czyli Rafała Augustyniaka i Radovana Pankova (pierwszy gol w barwach "Wojskowych"). Po godzinie gry wynik ustalił Josue, który wykorzystał rzut karny. Na meczu zabrakło kibiców z Warszawy, ponieważ wojewoda dolnośląski zamknął sektor gości.

6.12.2023, 1/8 finału Pucharu Polski: Korona Kielce – Legia 2:1pd.

Legioniści przegrali po dogrywce 1:2 z Koroną w Kielcach i odpadli z rozgrywek Pucharu Polski w 1/8 finału. Jedyną bramkę w barwach "Wojskowych", na 1:1, zdobył Tomas Pekhart. Bohaterem gospodarzy okazał się Martin Remacle, który strzelił decydującego gola w 120. minucie. Ten wynik oznacza, że stołeczna drużyna nie obroni trofeum.

10.12.2023, 18. kolejka Ekstraklasy: ŁKS – Legia 1:1 (1:0)

Zawodnicy Legii pojechali do Łodzi z dużymi nadziejami, gdyż rywale z czołówki potracili punkty, a ŁKS był ostatni w tabeli i przystępował do meczu z serią 11 ligowych spotkań bez zwycięstwa. Ostatecznie "Wojskowi" tylko zremisowali 1:1 i doświadczyli kolejnego rozczarowania. Beniaminek objął prowadzenie po golu Jędrzeja Zająca, a wicemistrzowie Polski wyrównali po bramce Pawła Wszołka. Warszawiacy nie byli w stanie lepiej wykorzystać drugiej połowy, w trakcie której mieli m.in. trzy poprzeczki i jeden słupek.

14.12.2023, 6. kolejka grupy Ligi Konferencji Europy: Legia – AZ 2:0 (1:0)

Legia pokonała u siebie 2:0 AZ Alkmaar (Holandia), wyszła z grupy LKE z 2. miejsca i awansowała do 1/16 finału, w której zmierzy się z norweskim Molde FK. Gole strzelili Yuri Ribeiro i Blaz Kramer, którym ładnie asystował Josue.

17.12.2023, 19. kolejka Ekstraklasy: Legia – Cracovia 2:0 (0:0)

Legia wygrała u siebie 2:0 z Cracovią. Bramki, obie w drugiej połowie, zdobyli Patryk Kun (pierwsza w barwach "Wojskowych") i Blaz Kramer, który wykorzystał rzut karny. Z klubem pożegnał się Patryk Sokołowski. Kontrakt 29-latka, wygasający z końcem 2023 roku, nie zostanie przedłużony.

20.12.2023, zaległy mecz 2. kolejki Ekstraklasy: Cracovia – Legia 2:0 (1:0)

Legia przegrała na wyjeździe 0:2 z Cracovią w ostatnim meczu w 2023 roku. Dwie bramki zdobył 25-letni napastnik z Finlandii, Benjamin Kallman. Warszawiacy zaczęli przerwę zimową z 9-punktową stratą do liderującego Śląska Wrocław.