Loren Jackson Legia Warszawa – Bilbao Basket 83:64

Koszykówka: Siódme zwycięstwo z rzędu!

27.04.2024 19:25

(akt. 27.04.2024 20:33)

Koszykarze Legii wygrali na wyjeździe 112:92 ze Startem Lublin w ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego (30. kolejka Orlen Basket Ligi). Dla "Zielonych Kanonierów" to siódme zwycięstwo z rzędu! Na początku maja stołeczny zespół rozpocznie rywalizację w fazie play-off.

Sobotni mecz zaczął się od udanej akcji byłego koszykarza Legii, Jakuba Karolaka. Warszawiacy odpowiedzieli celnymi rzutami Arica Holmana (za 2) i Raymonda Cowelsa (za 3), ale Start zareagował serią 8:0, a potem wyszedł na 9–punktowe prowadzenie. Końcówka pierwszej kwarty należała do stołecznego zespołu, który zdobył 11 "oczek" z rzędu i po 10 minutach wygrywał 27:25.

Legioniści solidnie weszli w drugą "ćwiartkę", o czym świadczył fakt, że wywalczyli 10 "oczek" w 110 sekund (Start tylko 3) i objęli 9–punktowe prowadzenie, a trener miejscowych poprosił o czas. Po przerwie na żądanie doszło do wymiany ciosów, potem drużyna z Lublina miała lepszy moment i zdołała zbliżyć się do "Zielonych Kanonierów" (47:49). Goście potrafili odpowiedzieć i po pierwszej połowie wygrywali 53:47.

Lublinianie wyrównali na początku trzeciej kwarty (55:55), lecz koszykarze Legii odpowiedzieli serią 9:0, po której trener Startu poprosił o czas. Warszawiacy dobrze zbierali w ataku, co przynosiło efekty, ale później miejscowi odrobili straty i po pół godzinie gry było 74:74.

Show w czwartej "ćwiartce" skradł Loren Jackson. Amerykański rozgrywający Legii zdobył aż 22 "oczka" w tej części gry, m.in. rzucając pięć "trójek". Warszawiacy stopniowo podkręcali tempo, powiększali przewagę, w pewnym momencie objęli 21–punktowe prowadzenie i ostatecznie zwyciężyli 112:92.

Koszykarze Legii zakończyli sezon zasadniczy na 5. miejscu, co oznacza, że w 1. rundzie play-off zagrają z Kingiem Szczecin, który – dzięki wygranej w Sopocie – zajął 4. pozycję.

30. KOLEJKA ORLEN BASKET LIGI: START LUBLIN – LEGIA WARSZAWA 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)

Start: O'Reilly 34 pkt, Durham 14, Karolak 12, Benson 11, Gabrić 9, Wade 6, Pelczar 3, Put 2, Krasuski 1, Szymański 0

Legia: Jackson 24 pkt, Vital 20, Holman 13, De Lattibeaudiere 13, Wyka 10, Ponitka 8, Cowels 8, Sobin 5, Kolenda 5, Kulka 4, Gordon 2, Wieluński 0

Ćwierćfinały play-off (do trzech wygranych):
Pary 1 – 8 i 4 – 5: 2.05, 4.05, 9.05 i ew. 11.05, 14.05
Pary 2 – 7 i 3 – 6: 3.05, 5.05, 10.05 i ew. 12.05, 15.05

Półfinały play-off (do trzech wygranych):
Para zwycięzcy 1 – 8 i 4 – 5: 18.05, 20.05, 23.05 i ew. 25.05, 28.05
Para zwycięzcy 2 – 7 i 3 – 6: 19.05, 21.05, 24.05 i ew. 26.05, 29.05

Finał: 31.05, 2.06, 5.06, 7.06 i ew. 10.06, 13.06, 16.06 (do czterech wygranych)

O 3. miejsce: 1.06 i 4.06 (mecz i rewanż)

Tabelę Orlen Basket Ligi i więcej informacji o koszykówce znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji (TUTAJ).