Stanisław Gieroba

CLJ U-19: Piękny gol Słowaka, dobitka Gieroby, wygrana z Wisłą

28.03.2024 15:50

(akt. 28.03.2024 16:53)

Legia U-19, mająca 8 punktów straty do liderującego Lecha Poznań, wygrała na wyjeździe 2:1 z Wisłą Kraków (strefa spadkowa) w 21. kolejce Centralnej Ligi Juniorów. Gospodarze objęli prowadzenie po główkowaniu Radosława Skały z rzutu rożnego, ale "Wojskowi" odwrócili losy spotkania za sprawą Samuela Sarudiego (piękna bramka z wolnego) i Stanisława Gieroby (dobitka z bliska).

W wyjściowym składzie Legii U-19 znaleźli się Wojciech Banasik (bramkarz z kadry pierwszej drużyny), Maciej Bochniak (lewy obrońca III-ligowych rezerw) czy Stanisław Gieroba (napastnik "dwójki"). Trener "Wojskowych", Filip Raczkowski, nie skorzystał m.in. z Huberta Dorczyka (zerwane więzadło krzyżowe) i Tomasza Rojkowskiego (przeciążeniowe złamanie piątej kości śródstopia).

Legia zaczęła mecz od paru dalszych podań, ale pierwszy kwadrans należał do Wisły, która wypracowała parę dogodnych szans, m.in. po dośrodkowaniach. W 8. minucie Mateusz Stanek celnie główkował po dograniu z prawej strony boiska na dalszy słupek, lecz Banasik udanie interweniował. Po chwili Tomasz Dusik pojawił się w polu karnym gości, minął Jana Leszczyńskiego i Jakuba Jendrykę, aczkolwiek zatrzymał się na Karolu Kosiorku. Potem Maciej Saletra zablokował strzał z "szesnastki".

Krakowianie solidnie wyglądali na początku spotkania, mieli więcej do powiedzenia z przodu, zagrywali w pole karne, a w 11. minucie objęli prowadzenie, wykorzystując stały fragment. Doszło do dośrodkowania z rzutu rożnego w okolice dalszego słupka (7. metr), do niepilnowanego kapitana gospodarzy, Radosława Skały, który skutecznie główkował bez wyskoku.

Gol "Białej Gwiazdy" sprawił, że rywalizacja się wyrównała. Legia starała się częściej przebywać w ofensywie, trochę więcej działała z przodu, wykreowała parę okazji, miała kilka strzałów i dośrodkowań, lecz brakowało jej dokładności w poszczególnych akcjach. Najbliżej bramki wyrównującej był Samuel Sarudi, reprezentant Słowacji U-18, który huknął z 13. metra na bliższy słupek, ale Wiktor Sierda popisał się świetną interwencją. Innym razem Słowak niecelnie uderzył (z dystansu) – tak, jak Gieroba (po centrze z rzutu wolnego) i Jakub Zbróg (główkowanie), który dopadł do miękkiego zagrania Bochniaka z lewej flanki.

Mimo trochę lepszego momentu Legii, Wisła też stworzyła nieco szans na podwyższenie wyniku. Blisko szczęścia był Michał Prochwicz, który dopadł do centry z prawej strony boiska na dalszy słupek (praktycznie kopia wspomnianej akcji z 8. minuty), ale uderzył minimalnie nad poprzeczką. Krakowianie dalej zagrażali po dośrodkowaniach, mogli znowu wykorzystać korner, lecz główkowanie po pół godzinie gry okazało się minimalnie niedokładne. W końcówce pierwszej połowy miejscowi próbowali zaskoczyć z dystansu, ale czujni byli Kosiorek i Leszczyński, którzy dobrze blokowali strzały.

Legioniści od początku drugiej połowy dążyli do wyrównania, próbowali zagrywać w pole karne (m.in. aktywny Zbróg), ale Wisła wychodziła z opresji, blokowała także strzały z dystansu w wykonaniu bocznych obrońców, czyli Bochniaka i Jendryki. W 56. i 58. minucie zespół z Krakowa wykreował dwie groźne okazje, obie dzięki Stankowi. Najpierw zawodnik gospodarzy wywalczył piłkę i huknął z 15. metra, ale Banasik kapitalnie interweniował. Potem napastnik "Białej Gwiazdy" został zablokowany w "szesnastce" przez Kosiorka.

W 64. minucie drużyna z Warszawy w końcu wyrównała. Sarudi oddał piękny strzał z 18. metra, bezpośrednio z rzutu wolnego (nad murem) na bliższy słupek. Nieco później, w ciągu kilkunastu sekund, "Wojskowi" mogli zarówno stracić kolejną bramkę, jak i wyjść na prowadzenie. Najpierw ważną interwencją w defensywie popisał się wprowadzony z ławki Oliwier Olewiński, po chwili Antoni Majchrowski został uprzedzony przez golkipera Wisły po górnym podaniu na wolne pole.

Obie drużyny walczyły o zwycięstwo, a w 80. minucie legioniści zdołali objąć prowadzenie. Jendryka zagrał w pole karne do Majchrowskiego, ten oddał strzał z 8. metra, po którym Sierda zbił piłkę na poprzeczkę, ale Gieroba skutecznie dobijał (główkował) z bliska i zaprezentował efektowną cieszynkę.

W końcówce meczu goście częściej atakowali, posiadali piłkę, byli bliżej zdobycia trzeciej bramki, a w doliczonym czasie dobrze się bronili i ostatecznie zwyciężyli 2:1. W przyszłą sobotę, 6 kwietnia (godz. 12:00), "Wojskowi" zagrają u siebie z Rakowem Częstochowa.

21. KOLEJKA CLJ U-19: WISŁA KRAKÓW – LEGIA WARSZAWA 1:2 (1:0)
Skała (11. min.) – Sarudi (64. min.), Gieroba (80. min.)

Żółte kartki: Stanek – Sarudi, Gieroba, Saletra, Zbróg

Wisła (skład wyjściowy): Sierda – Pachel, Prochwicz, Skała, Sowa, Chromych, Dziedzic, Stanek, Gap, Dusik, Górkiewicz

Legia: Banasik – Jendryka, Kosiorek, Leszczyński, Bochniak (58' Olewiński) – Saletra, Mozie, Sarudi – Zbróg, Gieroba, Kovacik (64' Majchrowski)