Młoda Ekstraklasa to nazwa młodzieżowych rozgrywek piłki nożnej, z udzialem zawodników urodzony po 1 stycznia 1986 roku, których głównym zadaniem jest podniesienie poziomu polskiej piłki, a także pomoc polskim klubom i reprezentacjom poszczególnych kategorii wiekowych w osiąganiu sukcesów w międzynarodowych rozgrywkach.To również sposób na wyławianie młodych talentów i ich prawidłowy rozwój. Rozgrywki Młodej Ekstraklasy są też przedłużeniem i uzupełnieniem funkcjonujących już rozgrywek juniorskich.

Takie rozwiązania wymuszają na klubach zwiększenie zainteresowania pracą z młodzieżą, ponieważ czas określania przydatności danego zawodnika do uprawiania zawodowej piłki nożnej, wydłuża się o 2-3 lata. Ma to znaczenie w kontekście zmian jakie zachodzą w europejskim futbolu, zwłaszcza przy rosnącej liczbie obcokrajowców w narodowych ligach i wynikających z tego faktu zagrożeniach dla reprezentacji narodowych.

Wiek 18-20 lat jest jednym z najtrudniejszych etapów w karierze młodych piłkarzy. Ukończenie wieku juniora i przejście do drużyny zawodowej jest w zdecydowanej większości bardzo trudne. Osiągnięcia polskich reprezentacji juniorów - Mistrzostwo Europy i inne - praktycznie nie miały żadnego systematycznego przełożenia na sukcesy w "dorosłej" piłce.

Rozgrywki Młodej Ekstraklasy to świetny okres przejściowy dla piłkarzy, którzy nie są jeszcze w stu procentach gotowi do rywalizacji w piłce zawodowej. Ważnym aspektem jest możliwość systematycznej rywalizacji z najlepszymi zawodnikami w tym wieku, co tydzień, w ramach rozgrywek quasi-ligowych.

Młoda Ekstraklasa ma też zadania edukacyjne - uczy zawodników profesjonalnego i uczciwego podejścia do sportu.

Źródło: ekstraklasa.org

Zespół Młodej Legii Warszawa występuje także w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim.